• Sibel Dağdeviren Özüağ

Değişimi Kimden Bekliyorsunuz?

Updated: Jul 21, 2018


Köyden köye, vilayetten vilayete seyahat eden bir derviş, bir gün yine farklı bir köye yaklaşırken ahalinin feryat figan ağladığını duymuş. Merakla adımlarını hızlandırmış ve köye vardığında “Neyiniz var? Nedir bu haliniz? Bir ölü mü var?” diye sormuş. Orta yaşlı bir adam hıçkırıklara boğularak yanıt vermiş: “Bizim bir beyimiz var. Ne derdimiz olsa koşar gelir, ne zaman düşsek elimizden tutar kaldırır. Şimdi beyimiz çok hasta ama dermanı yok”. 


Derviş ilk haline göre umutlu bir tavırla “Beyiniz nerededir? Bir de ben göreyim” demiş. Köylü, dervişe şüpheyle bakmış; en iyi hekimlerin iyi edemediği koskoca beyi bu yaşlı adam mı iyi edecekmiş? Yine de dervişi kırmayarak kendisini beyin evine kadar götürmüş.


Derviş, bu bey ile yalnız bırakılmış ve derdini dinlemiş: “Gözlerim ağrıyor, derviş. Gözlerimi açamıyorum, açtığımda acıdan kıvranıyorum.” Bunun üzerine derviş “Sana söylediğimi yap, bey” demiş: “Sağa bak, kolunu kaldır, sola bak, buraya bak, şuraya dön…” En sonunda, evin bahçesini çeviren duvarlardan yeşil olan tek duvara bakmasını istemiş. Yeşil duvara baktığında, beyin gözlerindeki ağrı kaybolmuş.


“Peki, ben hep yeşil renge mi bakacağım? Bu nasıl iştir, derviş?” diye sormuş telaşla. “Derdinin sebebi nedir, bilemiyorum. Dermanı bulduk, bunun da bir çaresini buluruz. Ben 3 gün sonra tekrar geleceğim. O vakte kadar sen de düşün, ben de düşüneyim. Gelince bir yol, yordam buluruz” diyerek oradan ayrılmak için izin istemiş.


Derviş söz verdiği gibi 3 gün sonra geldiğinde ise, elinde boya kovaları ve boya fırçalarıyla tüm köylülerin oradan oraya koşuşturduğunu görmüş. Ne görsün?! İnekler, ağaçlar, evler, kuşlar, hatta insanlar… Her şey yeşile boyanmış!


Derviş bu beyi görür görmez şaşkınlık içerisinde sormuş: “Sen ne yaptın, bey?”“Dermanımı buldun, derviş. Allah senden razı olsun. Ama ömür boyu yeşil bir bahçe duvarına mı bakacaktım? Madem dermanım yeşil renkte, ben de tüm köyü yeşile boyattım!”Derviş hayretler içerisinde “Bey, bütün köyü yeşile boyayacağına sen yeşil gözlük taksan olmaz mıydı?”


Uydurma veya gerçek, bu hikayede çok kritik bir unsur var: BAKIŞ AÇISI! Başımıza gelen olaylar karşısında değişim kaçınılmaz olduğunda, bu değişimi kimden beklemeliyiz? Siz değişimi kimden bekliyorsunuz?


Kendinizden mi, kendiniz dışındaki herkesten mi? Bu soruyu nasıl yanıtladığınız, değişim karşısındaki bakış açınızı ele veriyor. Değişime bakış açınız, hayatı nasıl yaşadığınızı belirliyor ve sizi bir yol ayrımına getiriyor: değişimden korkan, konfor alanında yüzyıllarca aynı şekilde yaşayabilecek birine veya değişimin fırsatlar da barındırabileceğini bilen birine dönüşüyorsunuz.


Değişimden korkanlar, çoğunlukla kendilerinde değişim yaratamadıkları için çevrelerini değiştirmeye gayret ediyorlar. Değişim korkusu, değişimi yönetemeyenlere mahsus. Değişimi yönetebilen ve bunu kendilerinde başlatmaya cesaret edenler ise, hem fark yaratma fırsatı bulabiliyor hem de değişime öncü olarak kitlelere liderlik ediyorlar. 


Peki, siz değişimi kimden bekliyorsunuz?