• Sibel Dağdeviren Özüağ

Ofiste Kaçınmanız Gereken 5 İfade

Kabul edin ya da etmeyin, iş yaşamının büyük bölümü ilişki yönetiminden ibaret.

Yalnızca kullandığınız ifadeleri doğru seçerek bile çalışma arkadaşlarınızdan daha fazla destek gördüğünüzü önceki deneyimlerinizde gözlemlemiş olabilirsiniz. Öte yandan, yanlış ifadeler kullandığınızda ise ilişkinin kötüye gittiğini, projenin çıkmaza girdiğini, iş sonuçlarına ulaşmanın zorlaştığını, takım ruhunun zedelendiğini de deneyimlemişsinizdir.


Bu ifadeleri kullanırken belki %100 iyi niyetlisiniz ve yapıcı olduğunuza inanıyorsunuz fakat ne söylediğiniz kadar nasıl söylediğiniz de kıymetli.

Ofiste kullanmaktan kaçınmanız gereken en yaygın 5 ifadeyi, liderlik koçu Todd Dewett'in Yönetim Tüyoları'ndaki paylaşımlarından ilham alarak sizin için derledim:


1) Bu benim işim değil


Çalışma arkadaşınız (akran, ast veya üst) destek talep ediyor fakat halihazırda elinizde zaten epeyce iş var.


Bu ifadeyi kullandığınızda, karşı taraf büyük olasılıkla şunu duyuyor: "Ben yalnızca kendim için varım" ya da "Bu işte tek başınasın!"


Daha iyi bir alternatif var mı? Deneyelim: "Üzgünüm ama şu anki yoğunluğum sebebiyle bunu önceliklendiremiyorum. Farklı ne yapılabilir, birlikte bakalım ister misin?"


2) Bunun için bütçe yok


Çalışma arkadaşınız bir fikir önerdi ve belki de yaratıcı, yepyeni bir tasarısı var. Bütçe planınızda, önerilen bu yeni fikre yönelik herhangi bir karşılık ayırmamıştınız.


Bu ifadeyi kullandığınızda, karşı taraf yaratıcılığının kısıtlandığını hissedebilir ve sizi şu şekilde duyabilir: "Lütfen işine bak ve sadece senden bekleneni yap, icat çıkarma!"


Daha yapıcı bir alternatif oluşturmak her zaman mümkün: "Gayet iyi bir fikir! Bunu asgari bütçe gereksinimiyle ve hatta belki iç kaynakları kullanarak hiçbir bütçe gereksinimi olmaksızın nasıl hayata geçirebileceğimizi konuşalım mı?"


3) Bunu daha önce denedik


Çalışma arkadaşınız, sizin veya şirkette farklı herhangi birinin daha önce denediği fakat sonuca ulaşmamış bir fikrin benzerini öneriyor.


Bu ifadeyi kullandığınızda, karşı taraf engellenmiş veya göz ardı edilmiş hissediyor. İfadenizden büyük olasılıkla şunu duyuyor: "Buna harcayacak eforum yok" ya da "Ben her şeyi biliyorum, sen daha yenisin galiba!"


Daha iyi bir alternatif şu olabilir: "Seni duyuyorum. Geçmişte benzer bir karar almıştık fakat ne yazık ki sonuçlar umduğumuz gibi olmamıştı. Bu yüzden farklı bir yol denemeyi öneriyorum, ne dersin?"


4) Sana söylemiştim


Çalışma arkadaşınız fikrinizi sordu, aynı fikirde olmadığınızı belirttiniz fakat kendisi yine de bu fikri denedi. Ne yazık ki planladığı gibi bir sonuç alamıyor.


Bu ifadeyi kullandığınızda, karşı taraf büyük olasılıkla şunu duyuyor: "İçten içe başarısız olmanı bekliyordum."


Alternatif ifade ne olabilir? Şunu deneyelim: "Dert etme... Sürekli öğrenme ve gelişim için başarısızlıklarımızdan da ders çıkarabilmeliyiz, şimdi bir adım daha güçlüsün."


5) Prosedürlere uygun değil


Çalışma arkadaşınızın bir fikri var fakat bu fikir, organizasyondaki tipik süreçlerle tam anlamıyla uyuşmuyor.


Bu ifadeyi kullandığınızda, karşı taraf büyük olasılıkla şunu duyuyor: "Bu şirkette her iş için yalnızca tek yöntem var!"


Daha iyi bir alternatif şu olabilir: "Bence önerdiğin yöntem yerine şu yöntemi denememiz çok daha uygun olur. Sana hemen açıklayayım..."