• Sibel Dağdeviren Özüağ

Oksijen Maskesini Önce Kendinize Takın!

Updated: Jul 24, 2019


En son ne zaman yalnızca kendiniz için bir şey yaptınız?


Süper hızlı günümüz dünyasında sizden beklenenler zaman zaman bunaltıcı olabiliyor. Üstelik bu beklenti veya talepler tekil olarak yalnızca size değil, hayattaki farklı rollerinize yönelik: bir ebeveyn olarak, bir eş olarak, bir çalışan olarak, bir yönetici olarak, bir komşu olarak, bir aile ferdi olarak… Tekil olarak sizden değil, farklı rollerinizden bambaşka beklentiler var ve üstelik bunların bir bölümü de acil, değil mi?Bu düzen içerisinde köşeye sıkıştığınız, zamanın dizginlerini elinizde tutamadığınız, koca bir günü hangi ara tükettiğinizi bilemediğiniz oluyor mu?


Bu yazıyı bugün bir arkadaşımın “Hiçbir şeye yetişemiyorum, kendimi yetersiz hissediyorum; hatta kendimi bir böcek gibi küçücük hissediyorum” demesi üzerine kaleme almaya karar verdim. Eşsiz bir bireyi bu denli değersiz hissettirecek hangi iş, vaktini veya eforunu almaya değebilir ki?


Kendi kişisel alanınızın daralmasına hangi noktaya dek müsaade ediyorsunuz? Öncelik sıralamanızda kendinizi nereye koyuyorsunuz? Fiziksel, ruhsal, zihinsel sağlığınız için ne kadar zaman ayırıyorsunuz?


“Kendime de bir gün nihayet sıra gelir nasılsa!” “Sıra bana hiç gelmiyor!” “Yetişemiyorum ki!”


Bırakın, bazen de hakikaten yetişemeyin her işe! Hatta bu yazı bahaneniz olsun ve oturun YALNIZCA KENDİNİZ İÇİN bir şey yapın, yalnızca kendinizi mutlu etmeye odaklanın. Hiç değilse ayda bir kez paşa gönlünüzce davranın.


Ertelediğiniz şu filmi izleyin. “Sonra okurum” diye üst üste biriktirdiğiniz kitaplardan birini bir elinize, kahvenizi de diğer elinize alın. “Bir ara ararım” dediğiniz bir sevdiğinizi arayın.


Rollerinizi layıkıyla yerine getirebilmeniz, çevrenizdekileri mutlu edebilmeniz önemli, evet. Her şeyden daha önemli olan ise bizzat kendinizi mutlu edebilmeniz: Mutlu bir siz = mutlu bir anne / çalışan / eş / evlat…

Bu basit kuralı, her uçak yolculuğunda duyabileceğiniz şu anonsa benzetiyorum: “Oksijen maskesini önce kendinize takınız.” Hayat tek kullanımlık bir armağan. Kendi mutluluğunuz ve değeriniz, öncelik sıralamanızda asla birinci sıradan farklı bir yerde olmasın. Kendinizi, yalnızca kendinizi mutlu etmek için en son ne zaman bir şey yaptınız?