• Sibel Dağdeviren Özüağ

Teknolojiyle Barıştıramadıklarımızdan Mısınız?

Dijitalleşme ve teknolojiye yatırım hedefi uzunca bir süredir çoğu şirketin gündeminde. Peki, bunu ne oranda hayata geçirebiliyoruz?


Şimdi Neden İhtiyaç?


Evet, ihtiyaç. Dijitalleşmeye ve teknoloji kullanımına yalnızca bir "trend" olarak bakmak yanlış olur. Ocak ayında yayınlanan Digital 2019: Global Digital Overview araştırmasının sonuçlarından hareketle, bu ihtiyacın nedenlerine birlikte bakalım:


- Dünya nüfusunun %57'si internet kullanıcısı. Türkiye'de bu oran %72.

- Dünya nüfusunun %67'si mobil cihaz kullanıyor. Türkiye'de bu oran %93.

- Dünya nüfusunun %45'i sosyal medyada aktifken ülkemizde bu oran %63.


Küresel sonuçlara kıyasla Türkiye'de dijitale, teknolojiye çok daha aşina bir popülasyon var. Günlük yaşamı şekillendiren bu deneyimler, iş yaşamındaki beklentilere de muhakkak sirayet ediyor. Yani günlük yaşamında banka işlemlerini, fatura ödemelerini, yurtdışıyla iletişimini, market alışverişini elindeki akıllı cihazlardan yapan çalışanları kurumlarda hâlâ "Yıllık izin için x formunu doldurup imzalatın" şeklinde yönlendiriyorsak, dijitalleşme ve teknoloji odaklarıyla tanışmanın zamanı gelmiş de geçiyor demektir.


Yakın Gelecekte Neden İhtiyaç?


Genç jenerasyonların etkisiyle kurumsal dünyada çalışma şeklinin değişmeye başladığından Tam Zamanlı Çalışma: Tamam mı, Devam mı? başlıklı yazımda bahsetmiştim. GIG ekonomisi güçlenerek geliyor ve bu yeni ekonomi modeli, 09:00-17:00 çalışma şeklini dönüştürerek freelance (serbest) çalışma modelini hakim kılıyor.


2017'de tüm dünyadaki freelance çalışanların sayısı 3,9 milyonken 2021'e geldiğimiz bu rakamın 9,2 milyona erişeceği tahmin ediliyor. Yine Tam Zamanlı Çalışma: Tamam mı, Devam mı? başlıklı yazımdan hatırlayacağınız üzere, LinkedIn üzerinden yaptığım ankete katılan yaklaşık 200 kişinin %62'si yakın ve orta vadede freelance çalışmak istediğini ifade etmişti.


Kurumlar olarak buna hazırlıklı mıyız? GIG dünyasında farklı ofislerden ve hatta farklı ülkelerden çalışanlar ile süreçlerimizi, projelerimiz nasıl yöneteceğiz? Ortak bir kültür nasıl oluşturacağız? Tüm bu sorular için çözüm yine doğru bir teknoloji dönüşümünde yatıyor.


Özellikle vurgulamak istediğim nokta ise, bu dönüşümün kullandığınız teknolojiden ziyade kurumsal kültür ve organizasyondaki etkin düşünce yapısı ile bağlantılı olduğudur.


İK Bakış Açısıyla: Neleri Dönüştürebiliriz?


- İşe alım süreçleri kapsamında adayları yakından tanımak, doğru ilana yönlendirmek ve mülakat tarihi planlamak üzere chatbot kullanmaya başlayan firmalar halihazırda var!


- Türkiye'de buna canlı bir örnek henüz duymadım fakat Fransa'da koçluk, mentorluk ve psikolojik danışmanlık uygulamalarında da chatbot kullanımının giderek yaygınlaştığını Fransız meslektaşlarımdan biliyorum.


- İş ilanlarında ilgili hedef kitleyi daha hassas bir şekilde adresleyebilmek üzere (pazarlamadaki adıyla precision marketing) İK'cıların iş ilanı oluşturmalarında kendilerine yön veren yapay zeka destekli uygulamalar olduğunu biliyor muydunuz? Bu tür uygulamaları kullanarak oluşturduğunuz iş ilanlarında daha geniş bir kitleye ulaşabilmek adına, yapay zeka sizi belirli kelimeleri kullanmaya teşvik edebiliyor.


- IBM'in yetenekleri elde tutma alanındaki çalışmasını duymuşsunuzdur. Yapay zeka desteğiyle, işten ayrılma potansiyeli yüksek çalışanları %95 oranında doğru tahmin eden bir yazılıma imza attılar. Yapay zekanın "işten ayrılabilir" sinyali verdiği çalışan için, yöneticisine öneriler ve yol haritaları sunuluyor.


- Öğrenme ve gelişim alanında ise büyük bir potansiyel ile karşı karşıyayız: Türkiye'de %93 oranında mobil cihaz kullanımı ve %72 oranında internet erişimi olduğunu yukarıda belirttiğim kitlenin bu imkanlardan yararlanarak yaptığı en sık işlem video izlemek! Sınıf eğitimlerini öğrenmenin tek yolu görmek artık son derece "moda dışı". Dijital öğrenmeye ve özellikle de senaryonun kişinin bireysel seçimlerine göre değişebildiği interaktif dijital öğrenmeye yatırım için çok doğru bir zaman.


Bu örnekleri çoğaltmak ve teknolojinin İK'daki olası kullanım alanlarını çoğaltmak mümkün. Sizin aklınıza gelenler neler? Bu yazının altına yorum olarak ekleyebilirsiniz.